reede, jaanuar 30, 2009

Müra pole muusika! Appi tuleb mürafoor!

Mürafoor- foor, mis kontrollib mürataset klassiruumis.

http://video.delfi.ee/video/XyKTSz5S/

Milliseid emotsioone tekitab teis lärm lasteaias, koolis või baaris? Kahtlemata tahaks heli maha või vaiksemaks keerata. See on häiriv ja tekitab väsimust ja pidevat stressi. Tegemist on müraga- inimest häiriva või tema tervist ja heaolu kahjustava heliga.
Möödunud aastal viis MTÜ Ökokratt läbi rahvusvahelise keskkonnamürakonverentsi „Kas me oleme müraks valmis?“. Selle aasta kevadeks noortele planeeritava projekti „Müra pole muusika!“ raames, avastas Ökokratt mürafoori. See võib olla lahendus õpetajate probleemile!
heli –keskkonnas levivad mehaanilised võnkumised;
müra – inimest häiriv või tema tervist ja heaolu kahjustav heli;
helirõhutase (müratase) - mõõdetakse detsibellides (dB).

Müra mõju tervisele ja töövõimele
• Müra on alati organismile kahjulik, koormates kuulmiselundit ja peaaju, välja arvatud väga nõrgad helid.
• Alaneb tähelepanu võime.
• Müra põhjustab väsimust ja paljude haiguste teket, nt vereringesüsteemi haigused (hüpertooniatõbi). Müra puhul ahenevad peened veresooned.
• Müra võib anda olulist infot seadmete korrasoleku kohta.
• Müra võib ära hoida õnnetusjuhtumeid. Näiteks inimene kuuleb läheneva liiklusvahendi müra ja ei astu sõiduteele.

Teadulikult on tõestatud, et pidev müratase üle 70dB on inimese tervist kahjustav. Müra mõju tervisele sõltub olulisel määral müra intensiivsusest ja kestusest ning individuaalsest vastuvõtlikkusest mürale.
Müra looduses 10-20 dBA esineb vaikse ilmaga vabas looduses. Kontorimüra 50-55 dBA, mis ei sega tööd.
Müra üle 60 dB hakkab segama keskendumist, eriti katkendlik ja impulssmüra. Näiteks karjatus, naer, käteplaks, teiste jutustamine, tänavamüra ruumis, telefonihelin jne .
70 dBA müra segab telefoniga kõnelemist, 80 dBA inimeste omavahelist suhtlemist. Ootamatu müra on häirivam ja tervisele kahjulikum kui harjumuspärane.

Müra alandamise võimalused klassiruumis.
• Saab kasutada pakettaknaid ja kaasaegseid aknaraame
• Müra summutavad paneelid seinal või laes müra languse40-50 dB..
• Seinte või lae katmine helineelavate poorsete ja urbsete materjalidega vähendab müra kuni 10 dB.
• Müraallikateisoleerimine sealhulgas ventilatsiooni-, keskkütte- ja vee- ning reoveetorustiku
• Õppetöö peab toimuma ruumis, kus müratase ei ületa 55 dB.

Mürafoori on tehnoloogiline lahendus. Välimuselt on sarnane liiklust reguleeriva valgusfooriga: näitab punast, rohelist, kollast tuld sõltuvalt ruumis eksisteerivast müra intensiivsusest. Roheline tuli näitab, et kõnelemise valjusus on normeeritud lubatud tasemel, kollase tule vilkumine hoiatab müra intensiivsuse kasvust, punane tuli annab märku liiga valjust kõnelemisest, st mürast. Punase tulega hakkab tööle ka signaal, käskides lärmamine lõpetada.
Aitab õpetajatel läbi viia tundi, keskendudes õpetamisele, aktiivsele juhendamisele, mitte õpilaste järjepidevale keelamisele ja kuulama manitsemisele. Aitab läbi viia rühmatöid. See säästab õpetajat olemast „paha“ ja õpilaste peale karjumast, kui lärm liiga suureks läheb. Ennetab õpilasi ähvardamast, sest mürafoor ise reguleerib ja kontrollib valjusust.