teisipäev, detsember 25, 2007

JÕULUD

JÕULURÕÕMU
Uno Sikemäe

Jõulurõõm on talveajas,
kodurahus hubases,
ootab lapse kodumajas,
kõigis nende tubades.
Jõulurõõm on sinu andes
nagu särav päiksekiir.
Seda annet endas kandes
selgemaks saab silmapiir.
Jõulurõõm on sama vana,
kui sa teda tundma said:
esimene jõuluvana,
tema esimene pai.
KAUNEID JÕULE!

PÄKAPIKURING

Viimasel koolipäeval toimus koolis traditsiooniline päkapikuring. Lapsed pidid järgemööda 9 suure päkapiku juures erinevaid ülesandeid lahendama. Viimase päkapiku juures ootasdid neid loosipakid, milled nad pidid luuletust lugedes lunastama.
Peale tunnistuse saamist koguneti sööklasse. Direktor soovis kõigile ilusaid jõule ja meeleolukat aastavahetust ning ilust koolivaheaega.

JÕULUPIDU

Jõulupidu oli sel aastal 20.detsembril. Külas käis lasteteater Lepatriinu ja jõuluvana.

esmaspäev, detsember 17, 2007

JÕULUNÄDAL

19. detsII veerandi lõpu sagimised ja koristamine. Koolipäev lõppeb 12.10
20. dets jõulupidu. Hommikul tunde pole, lapsi ootame kooli kell 12.30. Buss toob lapsed kooli 12.30-ks ja viib peale pidu koju tagasi.
21.dets Veerandi lõpp: tunnistused, päkapikuring, loosipakid ja jõululõuna . Koolipäev lõppeb 12.00.

laupäev, detsember 08, 2007

TEATER

13. detsembril läheme Endla tearisse vaatama etendust SALASÕBER. Väljasõit 13.00.

PIPARKOOKIDE KÜPSETAMINE

Esmaspäeval küspsetavad 1.-2. klassi lapsed köögis piparkooke. Samal ajal 4.-6. klassi lapsed õpivad viltimist.
Kolmapäeval küpsetavad 3.-6. klassi need õpilased piparkooke, kes lähevad neljapäeval teatrisse.
Neljapäeval küpsetavad nee õpilased, kes teatrisse ei lähe.

neljapäev, november 29, 2007

KOOLI SÜNNIPÄEV

Täna pidasime kooli sünnipäeva. Selleks puhuks olid külla tulnud lasteaia lapsed koos õpetajate ning kokatädidega. Oli pidulik aktus. Kooli direktor rääkis kooli natuke kooli ajaloost ja õpilased esitasid ilusaid laule. Esmakordselt kõlas ka kooli laul, mille sõnad kirjutas õp Ene Jaaniste ja viisi komponeeris sõnade juurde õp Marju Plamus.
Nagu sünnipäevadel ikka tavaks, jagus seegi kord kõigile kommi suhu pistmiseks.

esmaspäev, november 26, 2007

ÕPPEREIS

Kolmapäeval, 28. novembril kell 9.00 sõidame KÕIGI õpilastega Tallinna õppepäevale. Külastame energiakeskust ja tervishoiumuuseumi. Bussisõidu ja piletid tasub kool. Tagasi jõuame kella 15.00-ks.
Kaasa söök (võileivad, väike jook) ja võimalusel väike taskuraha!!!


Energiakeskus (www.energiakeskus.ee) on lõbus ja hariv teaduskeskus nii suurtele kui ka väikestele teadushuvilistele. Seal tutvume loodusseadustega, reisime kaugetele planeetidele ja teeme vahvaid katseid, mida saab ka ise kodus järele proovida. 23. oktoobril avati seal Energiakeskuse suures saalis uus energiateemalise püsiekspositsioon „Tuleviku linn", mis tutvustab tuleviku maailma ja innovaatilisi tehnoloogiaid.

Tervishoiumuuseumi (www.tervishoiumuuseum.ee ) püsiekspositsioon “INIMENE.TERVIS.PEREKOND” annab ülevaate inimese organismist, seksuaalbioloogiast, rasedusest, sünnitusest ja tervislikust eluviisist. Keha ehituse ja funktsioonide õppimist lihtsustavad loomutruud mulaažid, balsameeritud elundid ja elektroonilised skeemid. Vitriinväljapanekud õigest toitumisest, sapi-, põie-ja neeruvaagnakividest, tubaka, alkoholi ja narkootikumide mõjust, suguhaigustest ning nendest hoidumisest, rasestumisvastastest vahenditest. Mõõta saab oma pikkust, kaalu, organismi rasvasisaldust, vererõhku, kopsumahtu, reaktsioonikiirust.

KODANIKUPÄEV

Esmaspäeval, 26.novembril tähistati koolis kodanikupäeva. Õpilased jagati 6 võistkonda. Iga võistkond pidi täitma viktoriini ja koostama plakati, mille teemaks oli selle aasta kodanikupäeva moto, mis tuli leida stendilt. Motoks oli "EESTI RIIK ON MINU ÜLE UHKE". Kõik võistkonnad said ülesandega hästi hakkama.

reede, november 23, 2007

KOOLI JUUBEL

Neljapäeval, 29. novembril, toimub Varbola piirkonna hariduselu 125. aasta­päeva ja kooli 25 aasta juubelile pühendatud aktus Varbola Koolis.

Olete oodatud osalema!

kolmapäev, november 21, 2007

KADRIPÄEV


Neljapäeval, 22.novembril tähistasime koolis kadripäeva. Kohale oli tulnud kasinalt kadrisid. Sellele vaatamata käisime lasteaias laulmas ja kadrimänge mängimas.

1.-2.klass Tallinnas


21.novembril käisid 1.-2.klassi õpilased Tallinnas.
Lapsevanem Viivika kirjutas
1. novembri hommikul viis onu Kalle buss 1.-2. klassi lapsed Coca-Cola Plažasse vaatama filmi "Metsikud lained". Enne filmi varuti muidugi popcorne, cocat, kummikomme ja seejärel võis filmi nautimine alata. Filmi lõpus jõudsid lasped järeldusele, et kui on ikka püsivust ja kannatust, siis aab selle mida väga tahta. Kui film vaadatud, siis edasi teekond Juku mängumaale. Seal jagus hullamist mõneks tunniks. Roniti mööda kaljuseina, hüpati batuudil, sukelduti mööda liugtoru pallimerre ja lauldi karaoket.
Päev lõppes McDonaldsi külastusega. Väga põnev oli endale ise välja valida lasteeine juurde kingitus. Kõik pakutu maitses nii väga, et tundus kõht täitmatuna.
Lõpuks võis kodutee alata. Õhtune Tallinn oli tuledes ja bussiaknast uudistati helendavaid kirikutorne ja mööda mühisevaid autosid kuni lõpuks paistiski armas kodutee.

teisipäev, november 13, 2007

ASTRID LINDGREN 100


14. novembril on koolis Pipi ja Karlssoni päev (ka kõik muud vahvad Lindgreni raamatute tegelased on oodatud). Ka lõvi Leo jagab sel päeval õpetussõnu.

Helena kirjutas

Kolmapäeval, 14.novembril oli Astrid Lindgreni sünniaastapäev ja ta sai 100 aastaseks. Selle puhul pidid Varbola Kooli lapsed tulema kooli Astrid Lindgreni raamatu tegelasena. Kes tuli „Pipi Pksukana“ ja kes Karlsonina raamatust „Väikevend ja Karlson katuselt“. Kui sa tulid Pipina, siis pidid käituma ka nagu Pipi. Meie Pipid jalutasid tunnist minema ja ei saanud matemaatika „jorrutustabelist“ midagi aru. Härra Nilsson oli ikka ka kaasas, kuigi mõnel oli haigeks jäänud. Karlssonil katuselt oli nupp kõhu peal ja propeller seljapeal.
Meie päev nägi välja nii: hommikul sõime kooki mille 4-6. klassi tüdrukud tööõpetuses valmis olid teinud. Siis läksid kõik oma tundi. Pipid ei saanud millestki aru, aga said hakkama küll. Kui klassidesse mindi, oli näha Väikest Onu tahvli peal, mille pipid olid joonistanud. Kui tund läbi sai, siis läksime me lasteaeda ja seal ootas ees meil veel üks Pipi, kes jagas pannkooke ja morssi. See Pipi kes seal oli. hakkas rääkima, et ta ootab mingit külalist ja, et kuhu ta nii kauaks jääb. Me laulsime ja tantsisime ja siis ütles Pipi, et külaline on kahal. Külaliseks oli raamatukogu juhataja, kes rääkis Astrid Lindgrenist ja kuidas Pipi sündinud on. Kõik Pipid ja muud tegelased kuulasid hoolikalt. Pärast seda jagati meile viktoriinid, mida oli aega teha kuni pikapäevarühma lõpuni. Pärast seda oli koolipäev läbi. Minu meelest oli see päev väga tore!

ISADEPÄEV

8. novemril toimus kooli spordihallis meeleolukas isadepäeva tähistamine. Kohal oli palju isasid, lapsi ja toetavaid emasid. Õhtu möödus lustakate teatevõistluste rütmis. Isukalt söödi tüdrukute valmistatud võileibu ja kokatädi tehtud torti.












Johanna kirjutas

Vahva isadepäev

Minu isa sai tulla isadepäeva peole. See oli 8.novebri õhtu, kui peeti sportlikku isadepäeva.
Seal tehti sporti: pidi hüppama pall põlvede vahel, palli põrgadama ja veel nii mõndagi tegema. Kui sporti oli juba küllaga tehtud, oli söögi ja joogi aeg kätte jõudnud. Söögiks olid maitsvad võileivad ja joogiks oli morss. Isadele oli tehtud suur kook, kuhu peale oli kirjutadud KALLIS ISA! Oli vahva ja tore koos sporti teha.

TULETÕRJE ÕPPUS

7. novembril toimus Varbola Koolis tuletõrje õppus.













Helena kirjutas
Appi, tuli on lahti!

Kolmapäeval 7. novembril käisid meie koolis tuletõrjujad, kes tegid meile väikese tulekahju õppuse, et me teaksime, mida teha, kui tuleks päris tulekahju.
Meil oli tavaline koolipäev ja viienda tunni ajal helises järsku tuletõrjekell. Algul mõtlesid mõned õpilased, et tund helises välja, kuid kui see kestis kauem ja kõik said aru, et see pole vahetunnikell. Kõik klassid koos oma õpetajatega pidid koolimajast välja saama ja sealt võimlasse.
1.-2. klass oli oma klassis ja läksid trepist alla, ja siis õue, kuid juhtus väike õnnetus, osadel ei olnud jalanõud jalas. 3.-4. klass oli üleval käelise klassis ja läksid samuti trepist alla ja siis õue. 5.-6. klass olid aga all ja kuna seal oli toss liiga suur läksid nemad õue aknast alla hüpates. Siis suundusid kõik võimlasse ja ootasid, millal võib kooli tagasi minna ja kas üldse võib.
Kõik õpetajad lugesid oma õpilased üle ja siis oli väikene ehmatus, sest üks 5. klasii õpilane oli puudu. Nimelt oli ta tunni ajal WC-sse küsinud ja sinna ta oli ka jäänud. Õnneks sai ta tagasi teiste õpilaste juurde.
Enamus õpilased hakkasid aimama, et see on õppus. Võimlas olime päris kaua aega, seni kuni tuletõrjujad lubasid meid tagasi kooli. Me vestlesime natuke aega.
Mulle meeldis see õppus väga, sest kui tulekahju tulebki, teavad kõik, mida teha.
Johanna kirjutas
Tuletõrje õppus

Oli tavaline koolipäev, kuid äkki käelise tunni ajal helises pikk koolikell, tavapärasest pikkem ja hoopis teise kõlaga. Õpetaja ütles "Tulge kõik minu selja taha hane reas" ja meie läksimegi. Koridor oli paksu suitsu täis. Õpetaja ütles, et pange käed suu ja nina ette ja meie panimegi. Siis läksime õue ja edasi läksime võimlasse. Seal loeti meid üle. Mõne aja pärast lubati meil koolimajja tagasi minna. Tegelikult oli see ainult õppus, et siis hakkama saada ,kui tulekahju päriselt juhtub. Meile räägiti kuidas tulebkäituda, kui kodus nii juhtub. Tuleb panna käed suu ja nina ette. Kui kuskilt on aknad lahti, siis tuleb panna need kinni ja otsida ning vaatata kustkohast välja saaks.

laupäev, november 03, 2007

ESIMENE LUMI

Sügisese koolivaheaja eelviimasel päeval, 3. novembril, sadas maha esimene lumi. Valmis ka esimene vahva lumemees.

LUMEHELBEKE

Juhan Liiv


Lumehelbeke tasa, tasa

liugleb aknale,

tasa... tasa...

Nagu viibiks ta

tasa, tasa,

mõtleks tulles ka:

tasa, tasa!

Miks nii tuksud, rind?

Tasa, tasa!

Rahu otsib sind -

tasa, tasa

ESIMENE LUMI



Sügisese koolivaheaja eelviimasel päeval, 3. novembril, sadas maha esimene lumi. Valmis ka esimene vahva lumemees.


neljapäev, oktoober 25, 2007

MEIE KOOLIMAJA PILDID











Meie koolimaja pildid.

laupäev, oktoober 13, 2007

ÕPPEREIS

Kolmapäeval 24. oktoobril läheme 3.-6. klassiga kodust kaugemale õppima!
Reisi kava: 9.30 Väljasõit Varbola kooli juurest 11.00 – 14.00 Riigikogu tööd ja Toompea lossi tutvustav ekskursioon; õpime ja mängime Niguliste muuseumis - haridusprogramm "Head ja pahad".
14.30 – 16.30 Bowling KU:LSA:L'is
16.40 – Hakkame koju sõitma

Reisi hind - 70 krooni (sisaldab muuseumi piletit, bowlingut KU:LSA:L'is kaheks tunniks ) Bussisõidu tasub kool. Raha palume tuua kooli 18. oktoobriks.

HEAD JA PAHAD Selles tunnis kehastuvad osavõtjad detektiivideks. Uurijad saavad ülesandeks määrata kindlaks neile antud piltidel kujutatud heade ja pahade tegelaskujude asukoht muuseumis. Küsimuste ja vastuste abil püütakse üheskoos muuseumitunni juhiga teada saada, kuidas on võimalik eristada piltidelt häid ja halbu tegelasi. Otsime vastust küsimustele, miks on pahad tegelased sageli inetud või veidralt riietatud ning head malbe moega ja heledapäised, kuidas kujutaksime head või halba tegelast täna ja mõlgutame mõtteid selle üle, kas ka tegelikkuses paistavad kellegi pahad omadused meile välispidiselt silma või vastupidi, kas keegi, kes ei ole just kõige kaunim, on kohe halb? Tunni lõpetuseks joonistatakse ise häid ja halbu, tehes seda õpitud (ajalooliste) nippide abil.

RIIGIKOGU Toompea ajalugu on Eestimaa valitsejate ja võimu lugu. Vahetusid ajad ja valitsejad, muutusid võim ja vaimsus, iga valitseja ehitas ja kindlustas seda paika oma vajaduste ja maitse järgi. Tänapäeval leiab külastaja Toompealt kolmest ajastust pärit osi: keskaegse ordulinnuse võimsa läänemüüri ja tornid, neist tuntuim Pikk Hermann, Lossi platsile avaneva klassikalisi stiile esindava fassaadiga veneaegse kubermanguvalitsuse hoone ja linnuse sisemusse peidetud eestiaegse Riigikogu hoone. Aeg on soosinud Toompea lossi. Hästi kindlustatud linnus on olnud peaaegu vallutamatu, teda pole laastanud suured tulekahjud ja mis peamine – lossil on alati olnud peremees. Võimukeskus tähendab ka seda, et siin on töötanud oma aja parimad ehitusmeistrid ja arhitektid. Taasiseseisvunud Eestis on Toompea loss vähehaaval, aga järjekindlalt tagasi saamas oma ajaloolist interjööri. Idatiivas renoveeritud endistes kuberneri eluruumides paiknevad ajaloolise ja tänapäevase mööbliga sisustatud Riigikogu esimehe tööruumid.
Riigikogu on Eesti rahva esinduskogu. Eesti Vabariigi Põhiseaduse § 59 kohaselt kuulub Riigikogule seadusandlik võim. Kuid lisaks seadusloomele on Riigikogul põhiseaduse järgi ka muud ülesanded - näiteks riigieelarve vastuvõtmine ja selle täitmise kontrollimine, järelvalve valitsuse tegevuse üle, kõrgete riigiametnike ametisse määramine, Eesti esindamine rahvusvahelistes organisatsioonides jm.




























Helena kirjutas
13.oktoober käisime me kooliga linnas. Kõigepealt läksime me Riigikokku ja seal oli väikene ekskursioon. Vaatasime ruume ja käisime parlamendi saalis, kus toimuvad istungid ja ka ajakirjanike koopas, kus oli nii, et kui ühes nurgas räägitakse on see teises nurgas väga hästi kuulda. Pärast Toompea lossikülastust läksime Niguliste kirikusse. Seal mängisime dektektiive ja otsisime maalidel „Head ja Pahad“. Pidime gruppides otsima maalidel kujutatud isikut ja otsut´ama, kas kujutatud isik on hea või paha. Veel pidime panema vanuse ja nime. Pärast vaatasime kõik üheskoos maale ja saime teada nende kohta päris palju. Pärast seda joonistasime kõik pildi kas mõnest heast või pahast tegelasest. Kui sealt ära tulime, suundusime Viru keskusesse ja seal said osta kõik midagi süüa. Kui kõigil kõhud täis, siis läksime KU:LSA:L’i bowlingut mängima. Kui 2 tundi mängitud, läksime bussi ja hakkasime kodu poole sõitma.

METS PUHTAKS

14. septembril osalesime projektis METS PUHTAKS.

RABAMATK


12. septembril toimus rabamatk Keava sookaitsealale ja looduspäev Tarsi talus.





































KOOLI ALGUS

Uus õppeaasta algas 3. septembril aktusega kell 11.00.

1.klassi õpilased 2007/2008
Elfenbein, Ralf
Karv, Martin
Pappel, Kevin
Tampõld, Timmo





Aktuse kava

1. Sissetuleku muusika
2. 1.kl sisse
3. Hümn
4. Direktori avakõne
5. Laul „Tere“
6. Laul „Kui kooli poole lähed …“
7. Aabitsad kätte
8. Kersti-Kaisa laul „Ära karda“
9. Käsikellad – improvisatsioon teemale „Kus on minu koduke“
10. Maire lõppsõna
11. laul „Hea tuju laul“
Klassijuhataja tund














reede, juuni 08, 2007

Klaipeda-Palanga








































































































































































































Helena kirjutas
Käisime kooliga Leedus reisil. Lõpus olime ka Lätis. Minu meelest oli see väga tore. Alguses läksime Leetu läbi Läti. Kõigepealt läksime me ristimäele mis oli riste täis. Kui me sinna lähedale jõudsime, kus me ööbisime, siis enne hotelli minekut vaatasime me merevaigu muuseumisse. Seal oli igasuguseid putukaid, kes olid merevaigu sees ja kujusi merevaigust. Kui me hotelli poole läksime, siis oli seal ka üks kuju, kelle kohta oli legend, et kui teda puudutad, siis tuleb õnnelik abielu ja teisel mälestati ühte tüdrukut, kes oli olnud tulehoidja. Siis läksime me hotelli. Seal sõime ja siis tuli vaba aeg. Käisime muuli juures. Järgmine hommik sõime me hommikust ja siis läksime bussi. Läksime lahtise praami peale ja sõitsime poolsaarele. Seal läksime meremuusieumisse, kus olid pingviinid ja kalad. Lõpuks läksime delfinaariumisse, kus oli väga tore. Kõigepealt olid delfiinid ja tegid väga ägedaid trikke. Siis tulid California merelõvid, kes tegid ka ägedaid trikke. Vaatasime siis natuke saa re peal ringi. Käisime vaatamas päikesekella, mis oli tänu suurele tormile pooleks ja ainult üks pool oli sinna jäetud , ja seda ei võetagi ära otsustasid Leedumaalased, et näidata kui tugev on looduse jõud. Käisime ka luidetel. Siis läksime me nõiamäele. Seejärel tagasi hotelli. Hommikul hakkasime bussiga Eesti poole sõitma. Lätis käisime me Lidos söömas. Seal oli ka igasuguseid atraktsioone, kus saime pärast olla.
Reis oli väga äge.(: